Sürükleyici Kitap Tavsiyeleri

Kitap okumak, dünyanın en güzel alışkanlıklarından biridir. Başka dünyalara açılmak, karakterlerle empati kurmak ve daha fazlası için kitap okunabilir. Günümüzün en güzel hediye seçenekleri arasında da şüphesiz kitaplar yer alır. İçeriğimizde sevdiklerinize hediye edebileceğiniz sürükleyici kitaplar ile ilgili size bilgi vereceğiz. Hazırladığınız hediye kutusu içine önerdiğimiz kitaplardan birini koyabilirsiniz.

Sürükleyici Kitap Nedir?

Zorlayıcı bir kitap, okuyucuyu kendine çeken, ilgisini çeken ve onları okumaya devam etmeye zorlayan kitaptır. Sürükleyici kitaplar genellikle okuyucuyu karakterlerin veya olayların dünyasına çeken ilginç bir olay örgüsüne sahiptir. Bu kitaplar, okuyucunun ilgisini çekmek, duyguları uyandırmak, merak uyandırmak veya okuyucuya hayal gücünü kullanması için ilham vermek için çeşitli teknikler kullanır. Etkileyici bir kitap genellikle ilgi çekici bir anlatıma sahiptir ve akıcı bir dil kullanır. Okuyucunun ilgisini etkilemek ve sürdürmek için bir dizi olay, muamma, şok ve dönüm noktası içerebilir. Etkileyici bir kitap okuyucuyu içine alır, duygusal bir bağ kurar ve karakterlere yaşadıkları olaylara aktif katılım duygusu verir.

Sürükleyici bir kitabın tanımı türe göre değişir. Heyecan verici kitaplar, polisiye, macera, bilim kurgu, fantezi, romantizm, tarihi kurgu ve gerilim dahil olmak üzere çeşitli türlerde bulunabilir. Bir kitap, kişisel okuma tercihlerine bağlı olarak, bir okuyucu için zorlayıcı olabilirken diğeri için olmayabilir. Her okuyucunun farklı bir sürükleyici kitap listesi olabilir. Bu nedenle zorlayıcı kitaplar, okuyucuyu anlatının içine çeken ve ilgi çekici ve heyecan verici bir okuma deneyimi sunan kitaplardır. Bu kitaplar, okuyucuları hikâyede kendilerini kaybetmeye ve karakterlerin, olay örgüsünün veya ortamın içinde yaşamaya teşvik eder.

Sürükleyici Kitap Hediye Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

“Hediyelerim arasında kitap olmazsa olmaz.” Diyenlerdenseniz, çeşitli konulara dikkat etmeniz gerekir. Arkadaşınıza, sevgilinize, annenize kitap gönderebilirsiniz. Özel bir günde olduğu gibi sadece içinizden geldiği için sürükleyici kitaplar almanız mümkündür. Eğer kitap almayı istiyorsanız, aşağıdaki konuları mutlaka gözden geçirmelisiniz:

 • Kitabı alacağınız kişi gerçekten okumaktan hoşlanıyor mu?
 • Ne tür kitaplardan hoşlanıyor? Aşk, biyografi, tarih, fantastik veya daha fazla tür olabilir.
 • Kelime haznesi ne durumda? Özellikle çok fazla kelime haznesi olmayan biri, bazı edebi kitapları okuyamayabilir.

Bazı insanlar, her türlü kitap okumayı sever. Onlara kitap alırken genellikle çok fazla düşünmenize gerek yoktur. Sadece okumadığı bir kitabı aldığınızdan emin olmanız yeterlidir. Hediye alacağınız kişi, belli bir tür okumayı seviyorsa, tercihinizi doğru yapmalısınız. Aynı zamanda çok fazla kitap okumuyorsa, sürükleyici kitaplar almanız çok daha doğru bir seçenektir. Bir solukta okuyup bitireceği kitaplarla sevdiklerinizin daha iyi bir okuyucu olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kitap hediye ederken bir kutu hazırlayabilirsiniz. Sürükleyici kitaplar arasında birini seçip yanında farklı ürünleri yerleştirebilirsiniz. Örneğin; doğum günü olan ve kitap okumayı çok seven bir arkadaşınız var. Daha önce okumadığı kitaplardan birini kutuya ekleyin. Yanına kahve, çay, kupa gibi ürünleri koyun. Kitaptan etkilendiği notları yazmak için bir defter ve kalemi de kutuya ekleyebilirsiniz.

Sürükleyici Kitap Önerileri

Sürükleyici kitaplar denildiğinde aklınıza romanlar, hikâye kitapları gelebilir. Herkesin sürükleyici kitaptan anladığı farklıdır. Biri, gerçek olayların yer aldığı kitapları sürükleyici bulurken bir başkası, fantastik, distopya gibi kitapları okumaktan hoşlanabilir. Tanıdığınız arkadaşınıza kitap olmak sizi çok fazla zorlamaz. Ancak hiç tanımadığınız biri için biraz daha seçici olabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız roman önerileri aşağıdaki şekildedir:

 • Mecburiyet – Stefan Zweig
 • Bir Delinin Hatıra Defteri – Gogol
 • Kendine Ait Bir Oda – Virginia Woolf
 • Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali
 • Dönüşüm – Franz Kafka
 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigoriy Petrov
 • 1984 – George Orwell

Yukarıda verdiğimiz kitap okuma listesi, farklı konularla ilgilidir. Her biri konusu bakımından oldukça etkileyicidir. Hediye verirken tercih edebileceğiniz kitapların konularına isterseniz kısaca bakalım. Bunlar dışında farklı bir kitap vermeyi düşünürseniz, Popilero’da seçeneğiniz oldukça fazladır.

Mecburiyet

Kitap, eşiyle birlikte özgürlük için kaçan bir ressamın hayatını anlatmaktadır. Devlet ve otoritenin karşısında ressam, çok zor zamanlar geçirir. Okuyanı her açıdan düşünmeye sevk eden bir kitaptır.

İlginizi çekebilir: Whatsapp Durum Sözleri

Bir Delinin Hatıra Defteri

Rusya’yı kitaplarında çok iyi anlatan Gogol, bu eserinde düşük bütçeli bir memurun anılarını kaleme almıştır. Günlük hayatta Rusya’nın ne kadar sıkıcı olduğunu ve toplumun insan üzerindeki etkisi kitapta karşımıza çıkar.

Kendine Ait Bir Oda

Virginia Woolf, eserinde kadınların tarihsel süreçte toplumda nasıl bir yeri olduğunu ve kadınlar üzerindeki etkisini anlatmaktadır.

Kürk Mantolu Madonna

Psikolojik tahlillerin ustaca işlendiği bir romandır. Genelde aşk kavramıyla bilinse de yabancılaşma, yalnızlık gibi duygular, Sabahattin Ali’nin usta kalemiyle vurgulanmıştır.

1984

Bir distopyayı anlatan roman, insanların makineleştiği, haklarının tamamen yok edildiği bir geleceği anlatmaktadır.

Dönüşüm

Franz Kafka’nın en bilinen eseri Dönüşüm, bir sabah uyandığında böcek olarak uyanan Gregor Samsa’yı anlatır. Etkileyici hikâye, yalnızlık, yabancılaşma gibi konuları işler.

İlginizi Çekebilir: Erkek İsim Önerileri

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Sürükleyici kitaplar arasında Atatürk’ün mutlaka okunması gerektiğini söylediği kitaptır. Finlandiya’nın aydınlanma mücadelesini anlatmaktadır.

Hangi kitaplar kesinlikle okunmalı?

 • Bülbülü Öldürmek – Harper Lee
 • 1984 – George Orwell
 • Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck
 • Dönüşüm – Franz Kafka
 • Fahrenheit 451- Ray Bradbury
 • Çavdar Tarlasında Çocuklar – J.D. Salinger
 • Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini
 • Martı- Jonathan Livingston

Çok kitap okursan ne olur?

Hafızanız güçlenir, kelime hazneniz gelişir ve bunlara bağlı olaraktan kendinizi ifade yeteneğiniz gelişir.

Kitap okumak beyni geliştirir mi?

Çok kitap okumak kişinin daha zeki olmasına ve bilişsel yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olur. Özellikle sık sık okumak, beyin hücreleri arasında yeni bağlantılar kurarak zekanın artmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Sukulent Nedir?

MenuFavorilerimHesabım Başa Dön
0