Sukulent ve Sukulent Çeşitleri

Sukulent ve Sukulent Çeşitleri

Sukulent çeşitleri, sevdiklerinizi mutlu etmenin en güzel yollarından biridir. Hem özel günlerde hem de gündelik yaşantıda sevdiklerinizi mutlu etmek oldukça mühimdir. Özel günlerde tercih edilebilecek birbirinden farklı hediye alternatifleri bulunur. Sıradan bir hediye tercih etmek yerine sevdiklerinize sukulent vererek mutlu edebilirsiniz.

Doğayı ev ortamına taşıyan bitki türleri sayesinde insanlar huzur bulur. Bu yüzden evlerde çeşitli bitkilerin bulundurulması büyük önem taşır. Ayrıca bitkilerle ilgilenildiği zaman kısa süreliğine de olsa insanlar gündelik sıkıntılarından uzaklaşır. Sarkan sukunlent çeşitleri gibi bitkileri sevdiklerinize hediye ederek onların daha huzurlu hissetmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Birbirinden Farklı Sukulent Türleri ile Sevdiklerinizi Mutlu Edin

Sukulent denilince insanların aklında tek tip bir görsel canlansa da sukulentler görünüşlerine ve özelliklerine göre farklı kategorilere ayrılır. Fazla sayıda çeşidi bulunsa da en sık rastlanan türleri genel olarak şunlardır:

Renkli sukulent türleri, hediye olarak sıklıkla tercih edilir. Sukulentlerin mavi, mor ve turuncu başta olmak üzere çeşitli renkleri vardır. Hediye edeceğiniz kişinin sevdiği renge göre sukulent seçimi yapmanız mümkündür. Echeveria sukulent çeşitleri, en sık rastlanan sukulent türüdür. Sukulent bakımı kolay olduğu için hem kendiniz hem de sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

Nikah Hediye Sukulent Seçenekleri ile Alışılmışın Dışına Çıkın

Çoğu insan nikahında magnet ya da nikah şekeri dağıtır. Ancak sonrasında dağıtılan ürünler bir kenara atılır ve göz önünde olmaz. Nikahınızda hediye sukulent dağıtarak hem anı bırakabilir hem de sıradan nikah hediyelerinin dışına çıkabilirsiniz. Sukulent canlı bir bitki olduğu için nikahınıza gelen kişiler evinde nikah hediyenizi besleyebilir.

Nikahınızdaki misafirler sukulenti her suladığında aklınıza siz gelirsiniz ve bu sayede tatlı bir anı bırakmış olursunuz. Sukulentler sade süsler ile nikahta hediye edilmeye hazır hale gelir. Hasır iplerle süslenmiş nikah hediye sukulent seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Kendi zevkinize göre nikahınızda dağıtacağınız sukulentin türünü seçebilirsiniz.

Sukulent Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sukulent çeşitleri ve bakımı hakkında bilgi sahibi olmak bitkinin en verimli şekilde yetişmesi açısından büyük önem taşır. Bakımı oldukça basit olduğu için birkaç püf noktaya dikkat ederek sukulentin bakımını yapabilirsiniz. Sukulentler su konusunda oldukça hassas olan bitki türüdür. Bu yüzden kuru yapıya sahip bir toprak seçimi yapmanız faydalı olur.

Sukulent toprağı yapımı basit adımları takip edilerek tamamlanabilir. 1 ölçek bahçe toprağı, yarım ölçek dere çakılı ve yarım ölçek torfu karıştırarak yapabilirsiniz. Dilerseniz sukulentin toprağını hazır olarak satın da alabilirsiniz. Sukulentin bol güneş ışığı görmesi de gelişimi açısından fayda sağlar.

Sukulent çiçeği nasıl sulanır?” konusu hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Az miktarda su gereksinimi duyan sukulentlerin haftada bir sulanması yeterli olur. Toprak hafif nemlendiği anda su dökmeyi bırakabilirsiniz.

Sukulent büyür mü?” sorusuna ise “Büyüme miktarı türüne göre farklılık gösterse de sukulentler belirli bir miktarda büyür.” şeklinde cevap verilebilir.

Yapraktan Sukulent Yetiştirilir mi?

Sukulentlerin yapraktan çoğaltılması mümkündür. Öncelikle sukulentin bir yaprağını dikkatli bir şekilde kesmeniz gerekir. Sonrasında ise kestiğiniz yaprağı vakit kaybetmeden küçük boyutta bir saksıya dikmelisiniz. Belirli aralıklarla suladığınız takdirde diktiğiniz yaprak zaman içerisinde yeni bir sukulent haline gelir.

Sukulent yapraktan ne kadar sürede büyür?” sorusunu cevaplayacak olursak da şunları söyleyebiliriz: Her şeyden önce genellikle sukulentlerin 2-3 hafta içerisinde yetişme evresi başlar. Böylelikle kendinizi ya da sevdiklerinizi mutlu etmek için sukulent aldığınızda sonrasında onu çoğaltmanız mümkün hale gelir.

MenuFavorilerimHesabım Başa Dön