Saç Düzleştiricisi Saçlara Nasıl Zarar Verir?

Kadınların saç şekillendirme konusunda vazgeçilmezi olan saç düzleştirici çeşitleri, saçları güzel bir şekilde şekillendirse de uzun vadede oldukça büyük zararlar verir ve saç yapısını bozar. Bozulan saç yapısı uzun bir süre kendine gelemez ve böylelikle saçlar yüksek oranda kırılmış olur. Saç düzleştiricisinin saçlara verdiği zararları hafifletmek amacıyla bazı ürünler kullanılsa da maalesef tamamen önlemek için tek çözüm saç düzleştiricisi kullanmamak. Peki saç düzleştirici saçlara neden, nasıl ve ne oranda zarar verir, gelin inceleyelim:

Saç düzleştiricisi saçlarınızı ısı ile düzleştirerek pürüzsüz ve ipeksi bir görünüm sağlamanıza yardımcı olur. Ürünler genel olarak titanyum veya seramik kaplama olarak üretilmektedir. Ayarlanabilir ısı düzeyine sahip olan düzleştiricilerle saçlarınızı hangi ısı miktarıyla düzleştirmek istediğinize karar verebilirsiniz. Saçlarımız, vücudumuzdaki en dış katman olan derinin bir parçasıdır.

Saçımızın temel yapısı, derimizin altındaki saç kökü içerisinde bulunan hücrelerden oluşur. Saç telini oluşturan bu hücreler, ölü keratin hücreleridir ve saçın dayanıklılığını sağlarlar. Bunun yanı sıra saçın rengini belirleyen pigment olan melanin, saç kökündeki hücreler tarafından üretilir. Bu melanin türleri, saçın doğal rengini belirler; sarı, kahverengi, siyah ve kırmızı gibi tonlar ortaya çıkar. Bu nedenle, saçın genel yapısı, kökten uca kadar olan süreçte çeşitli bileşenlerin etkileşimi ile şekillenir. Saç düzleştirici saçın bu sağlıklı yapısını sona erdirir, kurutur ve yok eder.

Isı Neden Saçlara Zarar Verir?

Saç düzleştiricisi ve yüksek ısı saçlarımızın en büyük düşmanıdır. Her ne kadar güzel görünmek önemli olsa da bunu saçlarımıza uyguladığımız ısı ile sağlamak yanlış bir seçimdir. Yüksek ısı yani saç maşası, saç düzleştiricisi (press), çok yüksek ısı saçan saç kurutma makineleri saç tellerinin yapısını oluşturan keratin proteinine zarar vererek kuruluk ve kırılma sorunlarına neden olur. Sık bir biçimde kullanılan bu cihazlar, maruz bırakılan yüksek sıcaklık nedeniyle saçın doğal yağlarının bozulmasını ve zaman içerisinde yitirilmesini sağlar.

Saçımızdaki doğal yağlar, saç tellerimizin her birini nemlendirir, böylece saçın kurumasını engeller ve yumuşak, parlak bir görünüm kazandırır. Bu da saçın daha güçlü ve sağlıklı kalmasını sağlar, saçımızdaki doğal yağların düzenli olarak korunması, saçın yapısal bütünlüğünü sürdürerek kırılmayı önler. Saçlarımızın doğal yağlarını yitirmesi yalnızca ısı kullanımı sonucu meydana gelen bir durum değildir. Bunun sebepleri arasında saçları sık sık yıkamak, kimyasal içerikli şampuanlar ve saç bakım kremleri kullanmak, sürekli olarak maruz kaldığımız hava kirliliği ve genetik faktörler de vardır. Saçlarımızı gereğinden fazla sık yıkamaktan kaçınarak, günlük yıkamadan ziyade ihtiyaca göre yıkayarak doğal yağların korunmasını sağlayabilmek mümkündür.

Saç düzleştiricisi yukarıda da bahsettiğimiz üzere titanyum veya seramik kaplamadan yapılmaktadır, bunun sebebi hem seramik hem de titanyumun ısıyı homojen bir şekilde dağıtarak saçın her tarafının eşit bir şekilde ısıtmasıdır. Titantum ve seramik malzemeler saç telleri arasında düşük sürtünme oluşturarak saçın daha az kırılmasını ve hasar görmesini sağlar. Bunlara ek olarak saç düzleştirici modelinizin ısı ayarlı olmasına da dikkat edebilirsiniz. Hızlı ısınma ve soğuma özellikleri, kullanıcıya zaman kazandırırken, bu malzemelerin dayanıklılığını da desteklemektedir.

İlginizi Çekebilir: Keratin Bakım Nedir, Nasıl Yapılır?

Saç Düzleştiricisi Etkilerinden Kurtulmak Mümkün Mü?

Saç düzleştirici ve saçlarımıza verdiği zarardan tamamen korunmak maalesef mümkün olmasa da saçlarımızın düzleştirici etkilerinden az da olsa korunması bazı yöntemlerle mümkündür. Isı koruyucu saç ürünleri düzleştirici uygulamadan önce kullanıldığında az da olsa saç üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturur ve kırılmaları biraz daha aza indirgeyebilir. Fakat ısı koruyucu ürünlerin de etkisi sınırlıdır.

 Kırık saçlar ile mücadelenin en etkili yolu en başta saç düzleştirici kullanmayı bırakmak ve daha sonrasında saçların kırıklarını kestirmektir. Düzenli olarak saç kesimi yaptırmak, kırık uçlardan kurtulmak, saçın daha sağlıklı uzamasını sağlar. Çünkü saç uçlarındaki kırıklar alınmadığı sürece kırıklar yavaş yavaş saçlarınızın üst bölümüne doğru ilerler ve daha çok kırılmaya neden olur. Bunların yanı sıra saçlarınızı yıkarken kullandığınız suyun ısısı da son derece önem arz eder. Çok sıcak ya da çok soğuk su kullanmamak, saç tipine uygun bakım ürünleri seçmek, saçın özel ihtiyaçlarına daha etkili bir şekilde cevap verebilmenizi sağlar.

Şampuan ve Saç Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şampuan ve saç kremi, etkili bir saç bakım rutininin temel taşlarını oluşturur. Şampuan, saç derisini temizleyerek yağları ve kirleri giderir, aynı zamanda nem dengesini korur, sağlıklı bir saç derisi ve temiz saç telleri elde etmemizi sağlar.

Saç kremi ise saç tellerini besler, onarır ve nemlendirir, saç uçlarına derinlemesine bakım yaparak kırık uçları önler ve saçın daha pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlar. Hem şampuan hem de saç kremi, saçın kolay taranmasını sağlar ve şekillendirme işlemlerini kolaylaştırır. Özellikle saç kremleri düzenli kullanıldığında saçın parlaklığını artırarak genel saç sağlığını korur. Doğru ürünleri seçmek, saç tipine uygun bakım sağlamak ve düzenli olarak kullanmak, saçın güçlü, sağlıklı ve estetik bir görünüme sahip olmasında en büyük etkenlerden bir tanesidir. Bu nedenle, şampuan ve saç kremi kullanmak saç bakımında temel bir adımdır.

Saç düzleştirici kullanan biriyseniz, saç sağlığınızı korumak ve düzleştirme işleminin etkilerini en iyi şekilde dengelemek amacıyla doğru şampuan ve saç kremi seçimine özen göstermelisiniz. Bu anlamda saçları nemlendiren ve kuruluğu önleyen ürünler tercih etmek önemlidir. Yağlı saçlara sahip olanlar için hafif formüllü, yağ dengesini düzenleyen şampuan ve saç kremleri daha uygunken, kuru saçlara sahip olanlar için daha yoğun ve besleyici içeriklere sahip ürünler daha uygundur.

Beslenmenin Saç Sağlığı Üzerine Etkileri

Saç düzleştirici gibi cihazların ve diğer faktörlerin saçlara verdiği zararlar bir yana, saçlarınızı en etkili şekilde beslemek istiyorsanız öncelikle içten beslenmeye dikkat etmelisiniz. Saçlarımız önce içteki yani beslenmedeki vitaminleri kullanırken, dışarıdaki takviyelere daha sonrasında ihtiyaç duyar.

Bu nedenle büyüme ve uzama ilk olarak beslenmemize bağlıdır. Beslenme alışkanlıklarının saç sağlığı üzerindeki etkilerini anlamak için, doğru besinleri tüketmelisiniz. Saçlar, vücudun genel sağlığına duyarlı olarak tepki verir ve bu nedenle dengeli bir beslenme rejimi, saçların gücünü, parlaklığını ve sağlığını etkiler.

Protein, vitamin ve mineral açısından zengin bir diyet, saç tellerinin güçlenmesine ve dökülmenin azalmasını sağlar. Omega-3, demir, çinko, C, E ve A  vitamini saç sağlığını olumlu yönde etkiler. Bu vitaminler dışında da meyve, sebze, balık, fındık, tohumlar gibi besinleri içeren bir beslenme düzeninize ekleyerek daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Yetersiz beslenme, özellikle belirli vitamin ve minerallerin eksikliği, saç dökülmesini hızlandırırken, hiç dökülme olmayan kişilerde de dökülmelere sebebiyet verebilir. Beslenme ve saç sağlığı arasındaki bu bağlantıyı anlamanız, sağlıklı saçların kapısını açacak anahtarınızdır.

İlginizi Çekebilir: Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

MenuFavorilerimHesabım Başa Dön
0