Doğru Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Saç bakımı, kadınların bakım sıralamasında en üst seviyelerde yerini alan bir güzellik işlemidir. Saçlara gereken özen sağlandığında sağlıklı ve güzel bir görünüm elde etmek mümkündür. Çoğu kadın sağlığının sağlıklı ve göze hitap eden şekilde görünmesini ister ve saçlarının ihtiyaçlarına uygun bir saç bakım rutini oluştururlar. Saç bakım rutinleri doğru ve düzenli bir şekilde uygulandığında daha gür, sağlıklı, canlı görünen parlak ve güçlü saçlara sahip olmanız mümkündür. Doğru saç bakımı kişinin saçlarının ihtiyaçlarına göre değişir. Saç tipini ve saça gereken uygulamaları bilmek başlangıç için ideal bir adım olacaktır. Saçınızı tanıdıktan sonra tercihinizi doğru şampuan ve saç kremi seçimlerden kullanmakla saç bakım yolculuğuna başlayabilirsiniz. Şampuan ve saç bakım kremi haricinde de saçlarınızı saç maskeleri, tonikler ve yağlar ile destekleyebilirsiniz. Isı kullanımını çok sık uygulayan biriyseniz mutlaka ısı işlemi öncesinde saça ısı koruyucu sprey kullanmak bakım için atlamamanız gereken bir uygulama olacaktır. Sürekli olarak saça uygulana ısı saçınızı yıpratır ve kopmasına neden olur. Dış etkenlerden saçınızı olabildiğince korumak bakım için gerekli bir işlemdir.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç bakımları şampuan ve saç kremleriyle sınırlı kalmamalıdır. Saç tipinizi öğrendikten sonra uygulayacağınız işlemler aşamalı ve sıralı bir şekilde uygulanmalı ve gerekli özen gösterilmelidir. Saç bakımı denildiğinde akla ilk nemle saça uygulanan işlemler gelse de saçınızı dışarıdan gelecek olan zararlara karşı korumak ve saç kuruyken de gerekli özen gösterilmesi atlanmaması gereken durumlar arasındadır. İdeal bir saç bakım planıylasiz de kendi bakım rutininizi oluşturabilir, hayalinizdeki saçlara ulaşabilirsiniz. Saçlarınızın yeterli nemi aldığına emin olmanız gerekir. Kuru yapıdaki saçlar daha kolay zarar görebilen bir yapıdadır ve saça ihtiyacı olan nemi sağladıktan sonra saçlarınızın elastikliğini koruyup olası zararlardan koruyabilirsiniz. Maske, yağlar ve toniklerle desteklemeniz gereken saç bakımınızı duş öncesi, duş sırası ve sonrası şeklinde üç maddede inceleyebilirsiniz. Duş sırasında yapılan işlemler haricinde duş sonrasında da dikkat edilmesi gereken konulara hassasiyet göstermeniz lazımdır. Uyku sırasında saçınıza saten bir saç bonesi takmak uykuda dahi saçlarıza bakım yapabilmenizi sağlar.

Sağlıklı ve Güzel Saçlar İçin Ne Yapılmalı?

Saçları günlük olarak yıkamak, saç derisini temiz tutarak sağlıklı bir ortam yaratıyormuş gibi görünse de saçınızın fazla yıkanması doğal yağ dengesini bozar. Aşırıya kaçmadan saçı haftada birkaç kez yıkamak yeterli olacaktır. Sık sık saç kurutma makinesi ve düzleştirici kullanmak, saçların kurumasına ve zarar görmesine neden olan diğer etmenlerdir.  Saçları doğal olarak kurumaya bırakmak veya ılık bir hava kullanmak daha iyi bir sonuç almanızı sağlar. Kurutma makinesi kullanmanız gereken durumlarda ise en düşük seviyede ve nazikçe bir kurutma sağlamak önerilen bir işlemdir. Saç uçlarına düzenli olarak saç bakım yağları uygulamak, kırıkları önleyerek saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Kırıklarınızın daha az olması saçınızı daha sağlıklı yaparak güzel ve canlı saçlara sahip bir görüntü yakalamanızı da sağlar. Düzenli ve doğru saç bakımı rutini oluşturmak, zaman içinde sağlıklı ve güzel saçlara ulaşmanın anahtarıdır.

Saç bakımı için saçı dışarıdan tedavi etmek yeterli gelmeyecektir. İçerden bir bakım da sağlanmalıdır. Gerekli su içme, dengeli beslenme, spor ve stresten kaçınma da saç sağlığını olumlu yönde etkiler.

Saç Nasıl Temizlenmeli?

Uygun şampuan ve saç kremi seçimi yapılması saç temizliği için gerekli en temel şartlardandır. Saç tipinize uygun olan bakım ürünlerini kullanmak saç sağlığınız için büyük önem taşır. Yıkama sırasında saçınıza oldukça nazik davranmalısınız. Sert bir şekilde yıkanan saç kökleri kopma ve dökülme eğilimi gösterir. Hafif dokunuşlar saçınıza masaj yapar gibi bir temizleme yöntemi izlemek saç temizliği için yeterli olacaktır. Aksi halde saçlarınızı temizleme amacıyla saçlarınıza daha çok zarar vermiş olursunuz. Saç sağlığı için her gün saç yıkamak yaygın fakat yanlış bir inanıştır. Saçınızdaki yağlar saç köklerinizi besleyen yararlı yağlardır. Her gün yıkama gibi uygulama yaparsanız, saçınızın doğal dengesini bozmaya yol açacaktır. Nem kaybı ve kuruluğa neden olan bu yöntem giderek saçlarınızın zayıflamasında ve daha çok kırılmasına sebebiyet verir.

İlginizi Çekebilir: Keratin Bakım Nedir? Nasıl Yapılır?

Saç Tipini Öğrenmenin Yolları

Saç tipinizi doğru bir şekilde tespit etmek, saç bakım ürünleri seçiminde size rehberlik eder ve saçlarınızın sağlıklı ve güzel görünmesini sağlamak için uygun bakımı yapmanıza da yardımcı olur. Saç tipinizi belirlemek için, saçlarınızı doğal halinde bırakarak gözlem yapmanız yeterli olacaktır. Belirlemekte zorluk çekiyorsanız profesyonel bir kuaförden destek almak veya saç tipi belirleme testleri kullanmak sizi kesin bir sonuca götürür.

Doğru saç bakım rutinini oluşturmanın ve saçların ihtiyaçlarına uygun ürünleri seçmenin ilk adımı saç bakım tipinizi öğrenmekten geçer. Saç tipini doğru bir şekilde tespit etmek için birkaç farklı faktörü göz önünde bulundurulur. Tespit ederken saçın yağlanma durumu dikkate alınmalıdır. Eğer saçlarınız hızla yağlanıyorsa, yağlı saç tipine sahip olabilirsiniz. Aksine, saçlarınızın kuru bir yapıya sahipse kuru saç tipine uygun bir bakıma ağırlık vermek gerekir.

Etkili bir diğer faktör saçınızın yapısıdır. İnce telli saçlar hacimsiz görünürken, kalın telli saçlar daha hacimli ve dolgun bir görünüm sergiler. Saçın şekli ve dalgası da saç tipini belirlemekte yardımcı olur. Düz saçların daha hızlı yağlanma eğilimleri varken kıvırcık saçlar kuruluk eğilimindedir

Genetik ve çevresel faktörler saç tipini etkileyen etmenler arasında yerini alır.

Sağlıksız Saçlara Ne İyi Gelir?

Estetik açıdan güzel saçlara sahip olmak saç sağlığınızın kalitesine bağlıdır. Sağlıklı saçlara sahip olmanız saçlarınızın güzel, canlı, parlak ve güçlü görünmesi de beraberinde getirecektir.  Saçlarınızın sağlıksız görünümden kurtulmak istiyorsanız gerekli hassasiyeti göstermelisiniz. Yaptığınız uygulamalar dışında yapmamız gerekenlere de dikkat etmeniz saçlarınızı sağlığa kavuşturma konusunda önemli bir adımdır. Dikkat etmeniz gereken konuların başında saçlara çok fazla işlem uygulamak ve saçlarınızı sıkı toplamak yer alır. Sağlıklı saçlara sahip olmak gibi bir amacınız varsa saç köklerinize de iyi bakmalısınız. Çıkacak saçlarınızın daha güçlü gelmesi ve sonrasında kolayca yıpranma ve kırılma olmaması için saç köklerine gerekli özen göstermek gerekmektedir.

Saçlarınızın yeterince güçlü ve sağlıklı olmadığını düşünüyorsanız profesyonel bir yardım almanız gerekebilir. Saçları sağlığa kavuşturmak sabır isteyen ve düzen gerektiren bir süreçtir. Profesyonel hizmetler ve uzman kişiler saçlarınızın sağlığına kavuşmasında destek olacaktır. Kendiniz de evde uygulayacağınız bakım ve maskelerle süreci destekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Saç Düzleştiricisi Saçlara Nasıl Zarar Verir?

MenuFavorilerimHesabım Başa Dön
0