Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

Papatya çayı faydaları oldukça fazladır, papatya çiçeklerinden yapılmaktadır. Çiçek yaprakları kurutularak, çay haline gelmesi için suda kaynatılır ve içerdiği tüm vitaminleri suyun içine aktarır. Antioksidanlar bakımından zengin olan papatya çayı, içeriğinde bulunan bileşenler nedeniyle sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki sağlayabilir. Bu özellikle uyku düzenini desteklemek amacıyla tercih edilen bir özelliktir. Papatya çayının içeriğinde yer alan bazı bileşenler, stres ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olabilir, bu da zihinsel rahatlama sağlamak için ideal bir içecek yapar. Siz de günün stresinden arınmak, zihinsel olarak rahatlamak ve yakalanabileceğiniz hastalıkları önceden hafifletmek (solunum yolu hastalıkları) amacıyla oldukça iyi bir seçenektir. Bunların yanı sıra eğer bir boğaz ağrınız varsa boğazınızı yumuşatarak ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı kuru papatya çiçeği
  • 1 su bardağı kaynar su

Yapılışı:

  • Suyu kaynatın. Suyun iyi bir şekilde kaynaması, papatya çiçeklerinin özünü daha iyi bir şekilde suyun içerisine katmasını sağlar.
  • Papatya çiçeklerini geniş bir fincana yerleştirin.
  • Kaynar suyu, papatya çiçeklerinin üzerine yavaş bir biçimde dökün.
  • Çayı demlenmesi genel olarak 5 – 10 dakika arasında değişir. Bu süre, çayın lezzetini ve sağlık yararlarını suya aktarması için yeterlidir.
  • İsteğe bağlı olarak, eüer papatya çayının tadını sevmiyorsanız çayınızın içerisine bal, limon veya bir dilim elma ekleyebilirsiniz.

Papatya Çayı Sakinleştirir Mi?

Oldukça sık duyduğunuz ”papatya çayı iç sakinleşirsin” cümlesi sizce nereden geliyor? Hemen açıklayalım, papatya çiçeklerinden elde edilen çay, içinde bulunan bisabolol ve apigenin gibi aktif bileşenler aracılığıyla sinir sistemini yatıştırıcı bir etki sağlar. Bu doğal öğeler, merkezi sinir sistemine müdahale ederek sakinleşmeye ve rahatlamaya olanak sağlar. Papatya çayının sakinleştirici özellikleri, özellikle stres dolu anlarda veya uykusuzluk çeken kişiler tarafından tercih edilebilir. Bunların yanı sıra gün içerisinde yaşadığınız karın ağrıları için sindirim sistemini rahatlatıcı özelliklere de sahiptir, bu da mide problemleri, karın ağrıları veya gaz gibi rahatsızlıkları hafifletmede etki sahibi olduğunu gösterir.

İlginizi Çekebilir: Yükselen Burç Hesaplama Nedir, Nasıl Yapılır?

Papatya Çayı Zararları

Papatya çayını çok fazla tüketen kişilerde ve papatya çiçeklerine karşı alerji bulunanlarda alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu belirtiler arasında kaşıntı, kızarıklık, göz yaşarması ve nefes darlığı vardır. Bunların yanı sıra aşırı miktarda tüketildiğinde uyuşukluk veya dikkat eksikliği gibi sorunlara neden olduğu da görülmüştür. Bu nednele özellikle araç kullanma gibi özellikle çok fazla dikkat gerektiren aktiviteler öncesinde dikkat etmelisiniz. Bir fincandan fazla tüketmemeli ve gerekmiyorsa hiç tüketmemelisiniz.

Günde Kaç Bardak Papatya Çayı Tüketilmeli?

Günde 1 veya 3 fincan papatya çayı içebilirsiniz. Papatya çayı içmeden önce özellikle alerjik reaksiyonlarınızı dikkate almalısınız. Eğer alerji konusunda herhangi bir şüpheniz veya sağlık sorununuz varsa, doktorunuza danışmalısınız. Aşırı miktarda çay tüketimi yapmak yan etkilere sebebiyet verir. Her şeyde olduğu gibi papatya çayında da haddinden fazla tüketim geri dönüşü olmayan çeşitli sorunların kapısını açmaktadır.

Papatya Çayı Tansiyona Zararlı Mı?

Tansiyon üzerindeki etkileri bireyden bireye değişen papatya çayı, genelde kişinin sağlık durumu, alerjik reaksiyonunun bulunup bulunmadığı, tansiyon düzenleyici ilaç kullanıp kullanmadığı ve diğer tüm bireysel faktörlere bağlı olarak farklılık gösterir. Papatya çayı, tansiyonu olumsuz bir şekilde etkilemez; hatta bazı durumlarda, rahatlatıcı özellikleri sayesinde tansiyonu düşürücü etkilere bile sahiptir.

Tansiyon sorunlarına sahip olan veya tansiyon düzenleyici ilaçlar kullanan bireyler, papatya çayını düzenli olarak tüketmeyi düşündüklerinde, mutlaka bu kararı uygulamadan önce doktorlarıyla iletişim kurmalıdır. Doktorunuz veya aile hekiminiz, özel durumunua en uygun olan tüketimi belirler ve ilaçlarla etkileşime girebilecek bitki çaylarından kaçınılmasını önererek sizi başınıza gelebilecek kötü etkilere karşı korur.

İlginizi Çekebilir: Sevgiliye Söylenecek Papatya ile İlgili Sözler

Papatya Çayı Zayıflatır Mı?

Papatya çayı, direkt olarak zayıflatma konusunda etin bir rol oynamaz. Fakat düzenli olarak papatya çayı tüketmeyi diyet rutininize ekleyebilirsiniz. Beslenme rutininize papatya çayını eklediğiniz taktirde, uykunuzu ve ruhsal sağlığınızı düzene sokmada büyük bir rol oynar. Unutmayın ki kilo almak, zayıflamak gibi durumları dışarıdan edindiğiniz takviyelerle kolay bir şekilde yapmanız mümkün değildir, bu tamamen düzenli ve birçok metriğe bağlı bir konudur. Düzenli uyku, düzenli beslenme, düzenli bir hayat zayıflamanıza etki eder. Dolayısıyla tek başına sadece papatya çayı içmeniz zayıflamanızı sağlamaz fakat düzenli olarak kullanırsanız, özellikle uyku düzeniniz yoksa bunu düzene sokarak, normal bir rutin içerisinde sağlıklı beslenmeyi destekleyebilir ve mevcut düzeninizde zayıflamanızın hızını artırabilirsiniz.

Papatya Çayı Cilde Faydalı Mı?

Papatya çayı, sadece içimi keyifli bir içecek olmanın ötesinde, cilt sağlığına pek çok olumlu katkı sağlayan özelliklere sahiptir. İçerdiği bileşenler sayesinde, papatya çayı cildin iltihaplanmasını azaltabilir, böylece cildi sakinleştirici bir etkiyle muazzam bir şekilde rahatlatır. Özellikle güneş yanıkları, cilt tahrişi ya da hafif yanıklar gibi durumlarla mücadele edebilmek için papatya çayını düzenli olarak bir pamuk üzerine sürerek cilt bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kadınlar için cilt bakımında en önemli nokta şüphesiz cilt renginin, yüzün her tarafında eşti bir şekilde olmasıdır. Papatya çayı ile düzenli yapılan bakımlar sonucunda cilt tonunu dengeleme konusunda da etki alabilirsiniz, fakat unutmayın ki düzenli kullanım oldukça önemlidir. Düzenli olarak temizleme ve tazeleme süreçlerinde kullanıldığında cildin doğal tonunu destekleyerek, makyaj öncesi ve makyajsız yüzünüzün tonunu destekler. Fakat papatya çayını cildinizde kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da vardır. Herhangi bir alerjik duruma karşın ince küçük bir bölgede test yaparak cildinizin nasıl tepki verdiğini gözlemleyebilirsiniz. Eğer herhangi bir alerjik reaksiyon veya irritasyon görüyorsanız, kullanımı durdurarak doktorunuza başvurmanız önemlidir.

MenuFavorilerimHesabım Başa Dön
0