Mum Çiçeği Bitkisi

Mum Çiçeği Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Çeşitli tropik bölgelerde yetişen geniş bitki cinsi mum çiçeğine (Hoya) ait sarmaşık türleri. Bu bitkilerin kalın, parlak yaprakları ve çiçeklerin arasında salkımlar halinde dizilmiş uzun ömürlü çiçekleri en belirgin özellikleridir. Çekici görünümleri ve hoş kokuları nedeniyle takdir edilir ve sıklıkla iç mekan bitkileri olarak yetiştirilir.

Mum Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Mum çiçeği için havadar, iyi havalandırılmış ve iyi drenaja sahip bir toprak karışımı seçin. Kaktüsler veya sukulentler için toprak seçebilirsiniz. İlkbahar ve yaz aylarında bitkiye uygulanan yavaş salınımlı sıvı gübre büyümeyi teşvik edecektir. Ayda bir veya iki kez sorun yok. Zamanla mum çiçeği uzun, asma benzeri dallar geliştirebilir. Dalları yönetmek ve bitkiyi şekillendirmek için gerektiği gibi yumuşak bir şekilde budama yapabilirsiniz. Oldukça büyüdükten sonra mum çiçeği desteği veya tırmanma yüzeyleri sunmak çok önemlidir. Bitkinin sarmaşık dalları yapılara tırmanabilir. Genel olarak konuşursak, zararlılara ve hastalıklara karşı dayanıklıdır. Ancak aşırı sulama kök çürümesine neden olabilir. Kök çürüklüğü belirtileri (solma, sararma) görülmeye başladığında sulama sıklığını azaltın ve kökleri kurutun.

Mum Çiçeğinin Yaprak Çubuklarıyla Üretimi

Öncelikle sağlıklı bir ana bitki ve bu bitkiden toplayacağınız yaprak çubukları için iyi iş görecek bir dal seçin. Dalın en az iki veya üç yaprağa ihtiyacı vardır. Yaprakları temiz, bakımlı bir makas veya keskin bir bıçakla kesin. Yaprak çubuklarını çıkardıktan sonra kesimlerin birkaç saat kurumasını bekleyin. Bu kesik yaralarının iyileşmesini destekler. Mum çiçeği kesimleri kökler için uygun bir ortama yerleştirilmelidir. Bunun için özel köklendirme toprağından yararlanabilirsiniz. Kum, perlit veya tohum turbası kombinasyonu da etkili olabilir.

Çelikler köklendirme ortamına gömülmeli ancak çok derin olmamalıdır. Bu köklenme sürecinin ilk adımıdır. Toprak nemli olmalı ancak su basmamalıdır. Yüksek nemi korumak için bitkinin üzerini plastik bir torba veya şeffaf plastik bir örtü ile örtün. Kök oluşturma sürecine yardımcı olmak için bitkiye yeterli ışık ve rahat bir sıcaklık verin. Aydınlık fakat doğrudan güneş ışığı almayan, sıcaklığın 21 ila 24 °C arasında olduğu bir yerde saklayın. Köklenme sürecinin uzunluğu değişebilir ancak genellikle birkaç hafta ile birkaç ay arasında sürer. Çeliklerin köklerinin yeterince büyüdüğünü görüyorsanız, yeni bitkileri farklı saksılara veya ana bitkinin yanına aktarabilirsiniz.

Mum Çiçeğinin Kesimle Üretimi

Sağlıklı bir ana bitki seçin ve ondan kesimler alın. Ana bitkiden en az birkaç düğüm (düğüm) ayrı olarak kesimler kesin. Düğümlerde yeni köklerin oluşumu meydana gelir. Çelikleri birkaç saat kurumaya bıraktıktan sonra köklendirme ortamına yerleştirin. Ancak kesimleri çok derine gömmeyin. Üzerini örtmek nem seviyesini yüksek tutacaktır. Kesimlerle ilgilenirken yukarıda belirtilen sulama, aydınlatma ve sıcaklık gerekliliklerini göz önünde bulundurun. Mum çiçeği yaprak çubukları aracılığıyla da başarılı bir şekilde çoğaltılabilirken, kesmeye dayalı çoğaltma daha hızlı sonuçlar verir. Yayılma prosedürü sabır gerektirse de, başarılı olduğunuzda daha fazla bitki almak ödüllendirici olacaktır.

Mum Çiçeği Ne Zaman Açar?

Mum çiçeği genellikle ilk yılında çiçek açsa da bazen iki ila üç yıl bekleyebilir. Bitkinin yaşı ve budanması çiçeklenmeyi etkiler. Yaşlı ve kuru dallar için dal budaması gereklidir. Sonuç olarak yeni çiçeklerin gelişmesinin temeli atılır. Kuruması kesin olan dallarda budama yapılmalıdır. Budama genellikle baharın sonlarına doğru yapılsa da bazen yazın da devam eder.

Mum çiçekleri Nasıl Köklendirilir?

Çiçeğin yaprak kısmı 10 cm uzunluğunda pedler halinde dilimlenmiştir. Köklenmeyi sağlamak için kesilen yaprak ya suda tutulabilir ya da doğrudan toprağa konulabilir. Yaprakları suda köklendirecekseniz bir bardağa su doldurun ve köklenene kadar orada bekletin. Bardağın su seviyesi düştüğünde su ekleyin. Suda köklenen bir çiçek yeni bir kaba taşınabilir.

Mum Çiçeği Özellikleri

 • Yaprakları büyük, parlak ve koyu yeşil renktedir. Bazı türlerin yaprakları benzersiz desenler ve tonlar sergileyebilir.
 • Çiçekleri özellikle güzeldir. Genellikle yıldız veya şemsiye benzeri şekillere sahip küçük çiçek kümelerinde bulunurlar. Türlere bağlı olarak çiçekler beyaz, pembe, sarı veya kırmızı renkte olabilir. Bazı türlerin çiçekleri de hoş bir koku yayar.
 • Vahşi doğada ağaç gövdelerini ölçeklendirerek gelişen tırmanıcı bir bitkidir. Bu nedenle iç mekanlarda uygun desteklerle veya bir tencerede yüksek bir asma olarak ekilir
 • Bazı türleri hoş ve hafif bir koku yayar. Bu nedenle evlerde süs bitkisi olarak veya aromaterapi amacıyla tercih edilmektedir.
 • Uygun bakım ile mum çiçeği tüm yıl boyunca çiçek açabilir. Türler ve bakım, çiçeklerin ortaya çıkma sıklığını etkiler.
 • Dayanıklılığıyla ünlüdür. Uygun koşullar sağlandığı takdirde uzun yıllar çiçek açabilir.
 • Genel olarak hastalıklara ve zararlılara karşı dayanıklıdır, ancak aşırı sulanması kök çürüklüğü gibi sorunlara yol açabilir.
 • Genellikle kesimler veya yaprak çubukları yoluyla çoğaltılır çünkü tohumlardan gelişmesi zordur.
 • İç mekan hava kalitesine yardımcı olabilir. Yaprakları iç havayı filtreleyebilir ve hava kirleticilerini emebilir.

Mum Çiçeği Türleri Nedir?

 1. Hoya Carnosa: Hoya carnosa, balmumu çiçeklerinin en yaygın ve sevilen türlerinden biridir. Kalın, parlak yeşil yaprakları ve pembe veya beyaz yıldız şeklinde çiçekleri vardır. Bu tür çeşitli biçimlerde olabilir; Örneğin Hoya carnosa ‘Variegata’nın yapraklarında beyaz lekeler var.
 2. Hoya Kerrii: Kalp şeklindeki yapraklarıyla hoya kerrii ilgi çekici bir balmumu çiçeği çeşididir. Yapraklarının şeklinden dolayı bu bitkiye “şanslı kalp” veya “kalp yaprağı” da denilmektedir.
 3. Beyaz çiçekler ve kısa, zarif yapraklar Hoya bella türünün karakteristik özelliğidir. İnce, zümrüt yeşili yaprakları vardır.
 4. Hoya pubicalyx: Bu hoya türünün geniş, parlak yaprakları vardır. Çiçekleri herhangi bir renkte olabilir, ancak genellikle kırmızı, pembe veya mor tonlarında bulunurlar.
 5. Linearis Hoya: Hoya linearis türünün uzun, ince yaprakları vardır. Bu türün çiçekleri genellikle beyaz renktedir ve hoş bir aromaya sahiptir.
 6. Hoya Compacta: “Hindistan Lastiği” veya Hoya kompakta olarak da bilinir. Kalın, derin kıvrılmış, koyu yeşil yaprakları vardır.
 7. Hoya Lacunosa: Hoya lacunosa’da minik yapraklar ve hoş kokulu beyaz çiçekler bulunur. Çiçekleri tercih edilmesinin özel bir nedenidir
 8. Hoya Obovata: Bu bitkinin oval şekilli kocaman yaprakları vardır. Yeşil yaprakları ve beyaz çiçekleri vardır.

İlginizi Çekebilir: Taş Boyama Nasıl Yapılır?

Mum Çiçeğinin Faydaları

Yaprakları sayesinde formaldehit gibi maddeler de dahil olmak üzere havadaki toksinleri emebilir. Bu, daha iyi iç mekan hava kalitesine katkıda bulunabilir. Yaprakları buharlaşarak etrafını saran havanın nemini artırabilir. Özellikle kışın veya kurak iklimlerde yaşayan insanlar için faydalıdır. Mum çiçeği, iç mekân dekorunun estetiğini artırabilecek güzel bir bitkidir. Farklı çiçek renkleri ve yaprak formları, çeşitli dekor tasarımlarıyla uyumlu olabilir. Bitkilerle ilgilenmek ve onlarla ilgilenmek zihinsel gerginliğin azalmasına yardımcı olur.

Balmumu çiçeği, uygun şekilde büyüdüğünde ve bakımı yapıldığında bu tür bir rahatlama sağlayabilir. Bazı türleri, hoş kokulara sahip hoş kokulu çiçekler üretir. Bu, iç mekânın güzel kokusuna katkıda bulunabilir. Bazı bitkiler çevrelerine negatif iyonlar salarak havanın kalitesini artırabilir. Bu iyonların zihinsel ve duygusal refah üzerinde faydalı bir etkisi vardır. Bazı kültürlerde şans ve iyi enerjiyi ifade eden bir bitki olarak kabul edilir.

İlginizi Çekebilir: Çim Adam Nasıl Yapılır?

Mum Çiçeği Evde Nerede Durmalı?

Bakımı kolaydır. Bol güneş ışığı alan sıcak ortamları tercih eder. Bu nedenle klimalardan uzak, direkt güneş ışığı almayan, aydınlık bir alanda yetinecektir. Saksının her tarafının güneş ışığı almasını sağlamak için saksıyı ara sıra çevirmek gerekir.

Mum Çiçeği İç Mekan Mı Dış Mekan Mı?

Genellikle hoya bitkisi olarak bilinen Hoya asması ilgi çekici ev bitkilerinden biridir.

Mum Çiçeği Çiçek Açması İçin Ne Yapmalı?

Balmumu çiçeğinin köklerinin sıcak tutulması gerekir. Aşırı sularsanız, akşamları sularsanız veya saksıya daha fazla toprak eklerseniz kökler serin kalacaktır.

İlginizi Çekebilir: Aloe Vera Nedir? Faydaları Nelerdir?

MenuFavorilerimHesabım Başa Dön
0