Lavanta Yağı Faydaları

Lavanta yağı özellikle saç bakımında oldukça fazla kullanılan doğal yağ çeşitlerinden bir tanesidir. Lavanta bitkisinin çiçeklerinden elde edilen esansiyel bir yağ olan lavanta yağı, saç uzatma konusundaki etkileriyle bilinir aynı zamanda oldukça güzel kokmalarıyla her alanda kullanılabilir. Dış alanda peyzaj tasarımında kullanıldığı gibi, aromaterapide de yaygın olarak kullanılır. Hoş kokuları tarihte baş ağrısını geçirmek için de kullanılmıştır. Özellikle bu tür doğal yağların baş ağrısı, burun yanması ve diğer solunumla ilgili problemlere karşı etkileri bilinmektedir.

Lavanta Yağı Nedir?

Lavanta bitkisinden elde edilen lavanta yağı, sadece hoş bir koku sunmakla kalmaz, aynı zamanda sakinleştirici, rahatlatıcı ve stres giderici özellikleriyle de öne çıkar. Evinizin çeşitli alanlarında lavanta yağı kullanmak, evin atmosferini anında huzurlu ve sakin bir ortama dönüştürür. Uzun süre koku kalıcılığı sayesinde de bu kokuyu uzun bir süre evinizin belirli alanlarında soluyabilirsiniz.

Lavanta Yağı Ne İşe Yarar?

Aromaterapi eski zamanlardan beri kullanılan bir alternatif tıptır. Hem zihinsel hem de fiziksel olarak olumlu sonuçlar almanıza yarayacak aromaterapiler genellikle masaj ve yağ kullanarak yapılmaktadır. Aromaterapide yaygın olarak kullanılan lavanta yağı, odanın atmosferini sakinleştirmek ve rahatlatmak amacıyla buharlaştırılarak veya bir pamuk topuna damlatılarak kullanılmasının yanı sıra masaj yaparken de belirli bir sınırlama içerisinde kullanılabilir.  Lavanta yağının rahatlatıcı özellikleri, stres ve anksiyetenin azaltılmasında etkilidir. Özellikle stresli anlarda lavanta yağı koklamak stresle başa çıkma konusunda destek sağlamak için etkilidir. Ek olarak duş alacağınızda şampuanınızın içerisinde de kullanabilirsiniz.

Sivilceler ciltteki yağ bezlerinin tıkanması sonucu ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Lavanta yağı cilt bakımında kullanıldığında, sivilce veya cilt tahrişi durumlarında rahatlatıcı bir etki sağlar. Yatmadan önce bir pamuk yardımıyla yüzünüze tonik olarak uygulayabilirsiniz. Güzel ve uzun süre kalıcı bir kokuya sahip olmaları nedeniyle de bu kullanımların dışında doğal bir deodorant olarak da kullanılabilir. Günümüzde kimyasal maddelerle birlikte üretilen bakım ürünlerindense, antibakteriyel özellikleri sayesinde kötü kokuları gidermeye yardımcı olan lavanta yağı ve buna benzer yağları bakım rutininize eklemek her zaman daha sağlıklı olacaktır. Unutmayın, doğal ürünler her zaman daha fazla fayda sağlar!

Lavanta Yağı Nelere Faydalıdır?

Doğal bir bitkiden elde edildikleri için bu tür yağlar, bakım veya diğer kullanımlar için birçok fayda içerir. Fakat lavanta yağını eğer cildinizde ya da vücudunuzda herhangi bir yerde kullanacaksanız mutlaka öncesinde alerjik durumunuzun olup olmadığını test etmeniz gerekir. Bu testi, cilt bakımından önce cildinizin küçük bir bölgesine bir miktar yağ sürerek gerçekleştirebilirsiniz. Lavanta yağının bir diğer kullanım alanı da küvetlerdir! Keyifli bir şekilde küvette rahatlamak istediğiniz günlerde, suyun içerisine sadece bir damla lavanta yağı eklemeniz, daha fazla rahatlamanıza ve solunum yollarınızın daha çok açılmasına neden olur. Peki lavanta yağı başka nelere faydalıdır?

  • Yüksek kaliteli bir uykunun peşindeyseniz, lavanta yağı uykusuzlukla mücadelede etkili bir yardımcı olabilir. Geceleyin bir difüzöre birkaç damla damlatmak veya yastığınıza sürmek, daha derin ve huzurlu bir uykuya doğru atılmış önemli bir adım olacaktır.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız, lavanta yağı antimikrobiyal özellikleri ile bilinir ve soğuk algınlığı veya grip gibi rahatsızlıklardan kaynaklanan semptomları hafifletir.
  • Ağrı ve kas gerginliğiyle başa çıkmak istiyorsanız, lavanta yağı kullanarak kas gerginliğini azaltabilir ve ağrıları hafifletebilirsiniz. Bunu masaj yağı olarak uygulayabilir veya banyo suyunuza ekleyerek etkiyi artırabilirsiniz.
  • Saç bakımında da etkili olan lavanta yağı, saç derisini sakinleştirerek kepek oluşumunu azaltıcı bir etkiye sahiptir. Saç bakım ürünlerine veya maskelere ekleyerek saç sağlığını destekleyebilirsiniz.
  • Açık hava etkinliklerinde veya yaz aylarında sivrisinek ve böcek ısırıklarından korunmak için lavanta yağını doğal bir kovucu olarak kullanabilirsiniz.

Lavanta Yağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Maske Yapmak İçin: Birkaç damla lavanta yağını taşıyıcı bir yağ ile (Hindistan cevizi yağı, badem yağı) karıştırarak saç maskesi yapabilirsiniz. Bu karışımı saç derisine ve saç uçlarına masaj yaparak uygulayın. Ardından, başınıza bir duş bonesi takarak en az 30 dakika bekleyin ve daha sonra saçınızı yıkayın. Saçınızı yıkarken çok soğuk veya çok sıcak su kullanmaktan kaçınmanız da bu bağlamda büyük önem arz eder. Çok fazla soğuk ya da sıcak su kullanmak lavanta yağının etkilerini azaltabilir.

Şampuan ve Saç Kremi İçerisinde Kullanım: Şampuan veya saç kremi kullanırken birkaç damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Her kullanımda bu şekilde eklemek, saç derisini rahatlatır, ferahlatır ve saçlarınızın güzel kokmasını sağlar. Saçlarınızdaki kırıkların yumuşaması için de oldukça etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Doğal Saç Spreyi Olarak Kullanım: Bir sprey şişesine su ekleyin ve içine birkaç damla lavanta yağı damlatın. Bu spreyi saçlarınıza uygulayarak doğal bir saç spreyi elde edebilir ve saçlarınıza hafif bir lavanta kokusu kazandırabilirsiniz. Spreyi her gün saçlarınızda kullanmak yerine kıyafetlerinize de sıkarak gün boyu güzel bir kokuyla yaşam konforunuzu artırabilirsiniz.

Kepek Tedavisinde Etkili: Lavanta yağı, antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu için kepek sorunlarını hafifletici bir özelliğe sahiptir. Şampuanınıza birkaç damla lavanta yağı ekleyerek kepek karşıtı bir etki elde edebilirsiniz.

Lavanta yağını kullanırken daima cilde ve saça uygun bir şekilde seyreltmek önemlidir. Saf lavanta yağı doğrudan cilde uygulandığında cilt tahrişine neden olabilir. Eğer lavanta yağı kullanımında bir cilt tahrişi ile karşılaşıyorsanız bu durum alerjinizin olduğunu gösterir.

Hamilelikte Lavanta Yağı Kullanımı

Hamilelik döneminde lavanta yağı veya diğer bu tür esansiyel yağların kullanımı konusunda dikkat etmeniz gerekir. Her ne kadar lavanta yağı birçok kişi için rahatlatıcı ve hoş bir deneyim sunsa da hamilelik sürecinde bazı önlemleri almak alerjik reaksiyon açısından son derece önemlidir.

Sadece lavanta yağı için değil, hamilelik sürecinde herhangi bir yeni ürün veya uygulama başlamadan önce, mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Unutmayın ki bu kişisel bir durumdur ve kişiden kişiye göre değişir.  Hamileliğin ilk üç ayında, özellikle bebek organları gelişirken, her türlü kimyasal maddeye karşı dikkatli olunmalıdır. Bu dönemde esansiyel yağlar gibi yoğun ürünlerden uzak durmak iyi bir seçenektir.

Eğer bir hamilelik dönemindeyseniz lavanta yağını doğrudan cildinizde uygulamak yerine oda kokusu olarak kullanmayı deneyebilirsiniz. Lavanta yağını odanızı hoş bir koku ile doldurmak için bir difüzörde kullanabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken tek husus kokuyu çok yoğun bir şekilde kullanmamak olmalıdır. Haddinden fazla tyoğun bir şekilde kullanım, mide bulantısına neden olabilir, bu nedenle miktarı kontrol etmek önemlidir. Bilirsiniz ki hamile kadınlar belirli kokulara karşı duyarlılardır. Eğer lavanta yağı size rahatsızlık veriyorsa veya baş ağrısına neden oluyorsa, kullanımdan kaçının.

Eğer hamileliğinizde düşükler, doğum riski gibi yüksek oranda risk içeren durumlar varsa kesinlikle lavanta yağı veya diğer yoğun kokulu ve etkili yağların kullanımı konusunda daha fazla dikkatli olun. Hamileliğin yanı sıra emziren kadınlar da lavanta yağı kullanımı hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Unutmamalıdır ki emzirme döneminde bebeğinizin sağlığı açısından beslenme dışında bu tür yoğun bitkilerin kullanımı da önemlidir.

İlginizi Çekebilir: El Sanatları Çeşitleri Nelerdir?

MenuFavorilerimHesabım Başa Dön
0