Kahve En İyi Nasıl Demlenir?

Kahve En İyi Nasıl Demlenir?

Kahve, onlarca farklı çeşidi ile dünyanın her yerinde tüketilen bir içecektir. Farklı öğütme ve demleme yöntemleri ile değişik lezzetlere sahip olan kahve, farklı aromalarla karşınıza çıkar.  Sütlü, sütsüz, az kavrulmuş, çok kavrulmuş, iri taneli ve daha birçok eşsiz lezzet sunar.

En sık tüketilen kahve çeşitlerinin arasında yer alan filtre kahve, farklı demleme yöntemleri ile öne çıkar. Kahve parçacıklarının sıcak suyun içinde süzülmesi ile ortaya çıkan filtre kahveye, kişinin tercihine göre aroma katılması mümkündür.

Lezzetli bir tadım için kahveyi doğru yöntemler ile demlemek önemlidir. Bu doğrultuda birden fazla yöntem ile kahve demlemek mümkün olsa da hem pratiklik hem de lezzet açısından avantaj sağlayan French press kahve demleme yöntemi sıklıkla kullanılır.

Her geçen gün popülerliği artan filtre kahveyi demlemek için kullanılan French press, herhangi bir elektrik kaynağı gerektirmeden rahatlıkla kullanılabilir. Cam bir kabın içerisinde, istediğiniz oranda kahveyi demleyebileceğiniz French press farklı boyuttaki modelleri ile öne çıkar.

French press ile lezzetli bir kahve demlemek için kullanılacak olan kahve çekirdeğinin kavrulma derecesi oldukça önemlidir. Filtre kahve için genellikle orta kavrulmuş kahveler daha iyi sonuçlar ortaya çıkarır. Ayrıca kahve demlerken kahvenin oranını da iyi ayarlamak gerekir. Bu oran çoğunlukla 1/16 civarıdır. Yani kullanacağınız her 1 gram kahve için 16 ml su ile lezzetli bir kahve elde etmeniz mümkün.

French Press ile Kahve Demleme

French press, filtre kahve demlemek için kullanılan bir ekipmandır. “Makinesiz filtre kahve nasıl demlenir?” sorusuna yanıt arayanlar için French press oldukça kullanışlı bir ürün olarak öne çıkar. Ufak boyutu ve hafif yapısı sayesinde kullanışlı bir ürün olan French press ile lezzetli kahveler demlemek oldukça mümkün. Aynı zamanda French press, direkt olarak termos içerisine entegre edilerek de üretilir. Bu modeller taşınabilirlik açısından oldukça fayda sağlar. French press ile kahve demleme yöntemi şu şekildedir:

  • İlk olarak kullanmak istediğiniz kadar kahve miktarını French press içerisine koyun.
  • Daha sonra kahve için yeterli miktarda sıcak suyu daireler çizerek yavaş yavaş kabın içerisine boşaltın.
  • Bu esnada kahvenin suyu iyice emdiğinden ve suyun sıcaklığından dolayı kahvenin yanmadığından emin olmanız önemli.
  • Yaklaşık 60 saniye kadar demlendikten sonra tahta bir çubuk ya da kaşık ile karıştırın.
  • Piston kapağını üzerine kapayın ve yaklaşık 3-4 dakika kadar kahveyi dinlendirin.

Bu aşamaların tamamı özenli bir şekilde gerçekleştirildiği takdirde, lezzetli bir filtre kahve elde edebilirsiniz.

Moka Pot ile Kahve Demleme

Filtre kahve dışında en çok tüketilen bir diğer kahve çeşidi ise espressodur. Bu kahve türünü iyi bir şekilde demlediğiniz zaman gerçek kahve lezzetini doyasıya yaşayabilirsiniz. Espressoyu demlemek için birçok farklı yöntem bulunsa da bunlardan bir tanesi moka pot ile kahve demleme yöntemidir. Moka pot, bir nevi cezve görevi gören ve kahvenin lezzetini, kokusunu kaybetmeden demleyen pratik bir ekipmandır.

Moka potun alt kısmı sıcak su ile doldurulduktan sonra demleme sepeti ağzına kadar öğütülmüş kahve ile doldurulur. Daha sonra moka potun üst kısmı sıkıştırılarak kapatılır ve moka pot orta ateşte ısıtılmaya başlanır. Moka potun altında bulunan su kaynamaya başladığı zaman kahve demliğin üst kısmına akar ve hafif bir fokurdama sesi ile kahvenizin hazır olduğunu anlayabilirsiniz. Lezzetli kahveler için demleme yöntemleri doğru bir şekilde uygulandığı sürece içtiğiniz kahveden daha fazla keyif alabilirsiniz. Bunun için kaliteli ve faydalı demleme araçlarını Popilero adresinden hemen alabilirsiniz.

MenuFavorilerimHesabım Başa Dön