Fesleğen Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Fesleğen Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kokusu, tadı ve harika görüntüsü ile birçok kişinin sevdiği bitkilerden biri fesleğendir. Özellikle yaz aylarının son günlerinde beyaz fesleğen çiçeği, etrafa harika bir enerji saçar. Fesleğen bakımı konusu da bitkiseverleri yakından ilgilendiren detaylar içeriyor.

Fesleğen bakımı oldukça kolay bir bitkidir. Bunun yanında güzel aroması ile bilinen bu bitkinin, insan sağlığına pek çok faydası vardır. Bakımında zorlanmayacağınız fesleğen bitkisi, dış mekanlarda yetiştirebildiği gibi evlerde bakılması da mümkündür.

Fesleğen tohumu, bahçe ve ev ortamlarında dekor amaçlı kullanılabildiği gibi güzel aroması ile yemek ve salatalarda tatlandırıcı olarak da kullanılmaktadır. Fesleğen ayrıca birbirinden farklı sos ve çorba çeşitlerinin yapımında da kullanılabilir. İçeriğimizde “Fesleğen nasıl bakılır?” konusu hakkında bilmeniz gerekenleri anlattık.

Fesleğen Bakımı Hakkında Bilgiler

Faydaları ile bilinen fesleğen, bakımı son derece kolay olan bir bitkidir. Ancak yine de bu bitkinin bakımı esnasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.  Fesleğen, evde saksıda yetiştirmeye de uygundur. Evde fesleğen bakımı ve yetiştirmenin tüm püf noktaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Saksı içinde fesleğen yetiştirilecekse fesleğen tohumu mutlaka doğru zamanda ekilmelidir.  Mart ayı fesleğen ekimi için doğru bir zamandır.
 • Ekilen fesleğen tohumu saksının 2-3 cm içine yerleştirilmelidir.
 • Tohumların üzerine toprak eklenmelidir.
 • Toprak ekleme işlemi yapıldıktan sonra doğru miktarda ilk sulama işlemi yapılmalıdır.
 • Fesleğen ekimi yapılan saksı, gölgede 15 gün boyunca bekletilmeli ve çimlendikten sonra güneşe çıkarılmalıdır.
 • Yaprakları büyüyen fesleğen çiçeği sık sık sulanmalıdır.

Doğru fesleğen bakımı ve ekimi bu kadar kolaydır. Bu aşamalar takip edilerek evde kolay bir şekilde fesleğen yetiştirmek mümkündür. Bunun yanında fesleğen yetiştirilirken doğru sulamaya dikkat edilmelidir. Özellikle sulama işlemi yapılırken fesleğen bitkisinin yapraklarına su gelmemesine özen gösterilmelidir. Böylece bitkinin yaprakları daha sağlıklı olacaktır.

Fesleğen Bitkisinin Faydaları

Görüntüsü, tadı ve muhteşem kokusuyla büyüleyen fesleğen, evlerde sık sık yetiştirilen bir bitkidir. Fesleğen faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Şişkinlik ve mide ağrısına iyi gelir.
 • Kolikler ve sindirim problemlerini geçirmede oldukça etkilidir.
 • Balgam ve idrar söktürücü özellikleri sayesinde kullanan kişileri rahatlatır.
 • Fesleğenin yaprakları demlenerek bitki çayı olarak kullanılabilir.
 • Fesleğen tohumları, geçmeyen öksürüğe iyi gelir.
 • Çay olarak içildiğinde sinirleri yatıştırır.
 • Aromatik kokusu sayesinde doğal sinek kovucu özelliği bulunur.

İnsan sağlığı ve çevre için birçok faydası bulunan fesleğen, bu sayede pek çok kişinin ev ve bahçelerinde kendine yer bulmuştur.

Fesleğen Budama ve Çoğaltma

Fesleğenin büyümesi devam ederken belirli zaman aralıklarında budama yapılması gerekir.  Fesleğen bitkisinin budama işlemi gözünüzü korkutmasın. Bu konuda tecrübe sahibi olmayan bir kişi bile basit adımları izleyerek bitkiyi budayabilir.

İlk olarak fesleğen bakımı için budama işlemi yapılırken bitkinin yapraklarını koparmak yerine budama makası ile kesilmesi gerekir.  Bu sayede bitkiye daha az zarar verilmiş olacaktır. Ayrıca doğru yapılan budama işlemi sayesinde bitkinin sonradan çıkacak olan yaprakları daha gür olacaktır.

Fesleğen bakımı ile ilgili dikkat edilecek bir diğer nokta bitkinin bakımının sabah güneşinden önceki bir zaman diliminde yapılmasıdır. Bu sayede bitkinin budanan yapraklarının yeri, aldığı güneş ışığı ile yeni yapraklara kavuşur.

Son olarak fesleğen bakımı ile ilgili merak edilen bir diğer nokta, fesleğenin çoğaltma işlemidir. Bu bitki türünün budaması gibi çoğaltılması da oldukça kolaydır. Çoğaltma işlemi için öncelikle bitkinin sağlıklı olan kök kısmından bir parça kesilip gübreli toprağa yerleştirilir. Daha sonra kökün yerleştirildiği toprak saksısı güneş gören bir yere konulup düzenli aralıklar ile sulanmalıdır. Bu aşamalar takip edilerek yapılan fesleğeni büyütme işlemleri çok kolay olacaktır.

MenuFavorilerimHesabım Başa Dön