Ekinezya Çayı Faydaları Nelerdir?

Ekinezya çayı, ekinezya adı verilen bitkinin çiçeklerinden ve yapraklarından yapılan bir çaydır. Çay, bitkinin özlerini içerdiği için sahip olduğunuz bazı solunum yolu hastalıklarını daha hızlı atlatmanıza yol açar. Ekinezya özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı bağışıklık sisteminin desteklenmesi amacıyla kullanılır. Soğuk algınlığında kullanımı boğazı rahatlatmak, daha dinç ve enerjik bir hal sağlamak kısacası hastalığın etkilerini vücuttan kolayca atmak için oldukça iyi bir yöntemdir. Bunların yanı sıra ekinezyanın farklı yaprakları ile yapılan çaylar, kış çayı olarak da bilinir.

Bağışıklık sistemini güçlendirme amacıyla ekineazya birkitis üzerinde yapılan araştırmalar, ekinezya kullanımının potansiyel olarak bağışıklık sistemini artırabileceğini ve soğuk algınlığı ile grip belirtilerini hafifletebileceğini göstermektedir. Bağışıklık sisteminde rol oynamasının sebebi, antioksidan özelliklere sahip olmasıdır ve bu bitki, vücuttaki serbest radikallerle mücadele eder, daha öncesinden alınmış bir hasar varsa hücresel hasarı azaltabilir. Bu antioksidan etkisi sayesinde, ekinezyanın mikroplar ve enfeksiyonlara karşı koruyucu bir rol oynar. Özellikle gripken tüketilmesinin sebebi, soğuk algınlığı, grip ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı doğal bir destek sağlamasıdır.

Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır?

Ekinezya için öncelikle kuru ekinezyaya ihtiyacımız var. Kuru ekinezya çiçeği veya yapraklarını bir fincana koyun. İsteğe bağlı olarak başka bitki veya ot eklemek istiyorsanız, bu adımda ekleyebilirsiniz. (Mesela, nane veya adaçayı eklemek tercih edilebilir.)

  • Kaynamış suyu ekinezya bitkisinin üzerine dökün. Su, bitkinin özlerini çıkarmak için gereklidir.
  • Fincanın üzerini bir tabak veya kapak ile kapatın. Çayın buharını hapsetmek ve iyi bir şekilde demlenmesine yardımcı olacaktır.
  • Ekinezya çayının iyi bir şekilde demlenmesi iyi bir etki vermesi açısından önem arz eder. Çayın demlenme süresi genellikle 5 ila 10 dakika arasındadır. Bu süre zarfında bitkinin özleri suya geçer.
  • Çayı süzün. Fincanın üzerindeki tabağı kaldırın ve çayı süzgeç veya süzgeç kağıdı kullanarak süzün.
  • İsteğe bağlı olarak, bal, limon veya diğer tatlandırıcıları ekleyebilirsiniz.

Ekinezya Çayı Günlük Ne Kadar Tüketilmeli?

Her şeyde olduğu gibi ekinezya çayını da dikkatli bi şekilde tüketmelisiniz. Fazla tüketmek vücudunuzda bazı yan etkilerin görülmesine sebebiyet verebilir. Ekinezya çayının günlük tüketimi, kişinin mevcut olan sağlık durumuna bağlıdır. Her bireyin vücut yapısı farklıdır, bu nedenle bir kişi için uygun olan miktar, başka bir kişi için uygun olmayabilir.  Özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde çay kullanımında dikkatli olunmalıdır; bu durumlar özel bir önem taşır ve doktora danışılmalıdır. Ekinezya çayının demlenme süresi ve çayın konsantrasyonu da önemlidir; genellikle önerilen miktar 1-2 çay kaşığı kuru bitki çiçeği veya yaprağını bir su bardağı sıcak suya eklemektir.

Bitkinin takviye edici şekilde türleri de mevcuttur. Çayın tadından rahatsız olan kişiler bu tür yollara başvurabilirler. Ekinezya takviyeleri genellikle tablet, kapsül veya sıvı formundadır. Bu takviyeler de tıpkı çay gibi bağışıklık güçlendirmek daha daha dinç bir enerjiye sahip olmak için tercih edilir.

İlginizi Çekebilir: Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Ekinezya Çayı Tüketimi

Hamilelik döneminde çay tüketimi konusunda dikkatli olunması önerilmektedir. Çünkü ekinezya bitkisi içerisindeki aktif bileşenlerin hamilelik üzerindeki etkileri tam olarak anlaşılamamıştır. Bu nedenle, hamilelikte çay içmeden önce mutlaka bir doktora danışmak önemlidir. Eğer alerjiniz varsa bunu erken teşhis ederek kullanımı durdurabilirsiniz. Ekinezya veya başka çayların içerdiği bileşenler, rahim kaslarını etkileyebilir. Bu nedenle, hamile kadınların bu tür bitkisel çayları içmeleri, özellikle gebeliğin risk altında olduğu durumlarda, uzman önerisi olmadan önce kaçınılması gereken bir davranıştır.

Ekinezya Bitkisi ile Hangi Bakımlar Yapılır?

Doğal ürünler ile cilt bakımı veya saç bakımı uygulamak, içeriği belli olmayan kimyasal ürünlerden daha iyi bir sonuç verir. Bu nedenle diğer tüm doğal bitkilerde olduğu gibi ekinezya ile de bazı bakım rutinleriniz gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Akne tedavisinde kullanılan ürünler genellikle cildin yağ dengesini düzenlemeye ve iltihaplanmayı azaltmaya odaklanır. Ekinezya bitkisinin suyu, daha kuru ve ferah bir cildin kapısını açar ve sebum üretimini dengelemeye yardımcı olur.

Özellikle cilt temizlemek, aknelerin oluşumunu engellediği için önemlidir. Demleyip soğuttuğunuz çayı bir pamukla cildinize nazikçe uygulayarak cilt temizleme maskesi olarak kullanabilirsiniz. Antioksidan özellikleri sayesinde, cildinizi çevresel faktörlere karşı korurken aynı zamanda tıkanmış gözenekleri açar. Açılan gözenekler akne üretmemek konusunda önemlidir. Çıkmış bir akneniz varsa üzerine az miktarda, akşam uyumadan önce sürülen ekinezya bitkisi, sivilcenizin büyümesini engeller ve daha ferah bir cilt elde etmenize yardımcı olur.

Ekinazya bitkisinin suyu, kaynatılarak saç bakımında da kullanılmaktadır. Özellikle saçlarını uzatmak isteyenler için oldukça iyi bir yöntem olarak önümüze çıkar. Saç sağlığını desteklemede etkili bir rol oynayan çayı saç derisine masaj yaparak uygulayabilir ve ardından saçlarınızı durulayabilirsiniz. Saç derisi rahatsızlıklarınızı da ekinezya ile çözmeyi deneyebilirsiniz. Bakım uygularken cilt sağlığınızı tehlikeye atmamak için öncesinde mutlaka test yapmalısınız. Yaptığınız ufak çaplı test sonucunda ekinezya bitkisini düzenli olarak belirli aralıklarla kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Keratin Bakım Nedir? Nasıl Yapılır?

MenuFavorilerimHesabım Başa Dön
0