Aloe Vera

Aloe Vera Nedir? Faydaları Nelerdir?

Etli bitki ailesi, kalın yaprakları ve jel benzeri maddesiyle öne çıkan aloe vera’yı içerir. Çoğunlukla tropik ve subtropikal bölgelerde bulunan bu bitki türü beslenme, kozmetik ve tıp sektörlerinde geniş kullanım alanına sahiptir. Bitkinin etli, uzun ve kalın yaprakları, yapraklarını oluşturur. Bu yapraklarda bulunan jel benzeri maddenin bitkinin en değerli bileşeni olduğu düşünülüyor. Tıpta sıklıkla kullanılmaktadır. Bu bitkinin jeli yaraları iyileştirmek, egzama gibi cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek ve yanıklar, güneş yanıkları ve cilt tahrişi gibi cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu bitkiden bağışıklık sistemini güçlendirmek için de yararlanılabilir.

 Kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılan bir içerik jelidir. Nemlendiriciler, cilt bakım kremleri, şampuanlar ve güneş kremleri dahil çok sayıda kozmetik ürün bundan içerir. Cilt üzerindeki sakinleştirici ve nemlendirici etkilerinden dolayı bu bitki takdir edilmektedir. Suyu veya ekstraktı, içecekler ve diyet takviyeleri de dahil olmak üzere gıda maddelerinde kullanılmaktadır. İçildiğinde sindirim sistemine faydalı olduğu söylenmektedir. Ancak etken maddelerin bilinçsiz tüketiminin olumsuz yan etkilere yol açabileceği unutulmamalıdır.

Aloe vera, az bakım gerektiren bir ev bitkisi olarak iç mekanlarda saksılarda yetiştirilir. Bitkinin yaprakları doğrandıktan sonra jel yapılabilir. Cilt bakımı ve genel sağlık üzerindeki etkileri üzerine çok sayıda bilimsel araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar, çeşitli sağlık sorunları ve cilt durumu üzerindeki yararlı etkilerini ortaya koymuştur. Ancak bitkinin yanlış kullanılmasının olumsuz sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır. Özellikle sağlık ve cilt bakımı endüstrilerinde yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Herhangi bir tıbbi sorunu tedavi etmek veya iyileştirmek için kullanmadan önce lisanslı bir sağlık uzmanıyla konuşmak çok önemlidir.

Aloe Vera Özellikleri

Aloe vera jeli sayesinde cilt nemlendirilir ve sakinleştirilir. Bunun sonucunda birçok cilt bakım ürününde bulunur. Egzama, güneş yanığı, iltihaplanma ve kuruluk gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Küçük yanıkları (güneş yanığı gibi) ve yüzeysel yaraları iyileştirmek için kullanılabilir. Rahatsızlığı azaltabilir ve cildin iyileşme sürecini hızlandırabilir. Anti inflamatuar özelliklere sahip olduğundan cilt tahrişini azaltabilir. Bu özellik sivilce ve sivilce gibi cilt rahatsızlıklarını tedavi edebilir. Saçı ve saç derisini nemlendirmek, kepeği azaltmak ve saç sağlığını desteklemek için kullanılır. Şampuanlar ve saç kremleri buna dahildir.

Araştırmaya göre bileşenleri sindirim sistemine fayda sağlayabilir. Bu nedenle sindirim sorunları bu bitkinin suyu veya ekstraktı ile tedavi edilebilir. Bazı araştırmalara göre bileşenleri bağışıklık sistemine yardımcı olabilir. Ancak bilim alanında ek araştırmalara ihtiyaç vardır. Az bakım gerektirdiğinden ve çekici olduğundan ev bitkisi olarak yetiştirilir. Yapraklar doğrandıktan sonra jel yapılabilir. Aloe vera suyu veya ekstraktı çeşitli besin takviyelerinde kullanılır ve içeceklerle alınabilir. Hem genel hem de sindirim sağlığını desteklemesi amaçlanmıştır. Vücudun serbest radikallerden zarar görmesini engellemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar bakımından zengindir. Kesik ve sıyrıkların iyileşmesini hızlandırma özelliğine sahiptir. Kesikler, sıyrıklar ve cilt yaralarının tedavisinde kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir: Fesleğen Bakımı Nasıl Yapılır?

Aloe Veradan Neler Yapılır?

 • Cilt Bakım Ürünleri: Jeli ciltte tek başına nemlendirici olarak kullanılabilir veya nemlendirici bir losyon oluşturmak için diğer cilt bakım ürünleriyle birlikte kullanılabilir. Jeli, güneş yanığı veya cilt tahrişine karşı sakinleştirici ve iyileştirici bir etkiye sahip olduğundan güneş sonrası losyonun bir bileşeni olarak kullanılabilir. Aloe vera jeli cilt temizleme ürünlerine eklenebilir ve daha sonra cilde uygulanabilir.
 • Saç Bakım Ürünleri: Saçı nemlendirmek, parlaklık kazandırmak ve saç derisini sakinleştirmek için saç maskelerine aloe vera jeli uygulanabilir. Jelinden doğal saç jölesi veya saç spreyi yapılabilir. Bu, saçın şekillendirilmesi veya kontrolünün sağlanması için faydalı olabilir.
 • Yüz maskesi: Jeli ile DIY yüz maskeleri yapmak cildinizi sakinleştirmeye, nemlendirmeye ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olabilir. Belirli cilt koşullarına uygun maskeler yapmak için diğer organik bileşenlerle karıştırılabilir.
 • Aft tedavisi: Jeli, kanser veya ağız yaraları üzerinde sakinleştirici ve tedavi edici bir etkiye sahip olabilir. Ağrılı bölgede kullanılabilir.
 • İçecekler: İçecekler suyunu veya özünü içerebilir. Sindirim sağlığınızı geliştirmek için bu içecekleri içebilirsiniz.
 • Doğal olarak yapılan kremler ve merhemler: Jeli içeren doğal losyonlar ve merhemler kesikleri, sıyrıkları ve cilt yaralarını tedavi etmek için kullanılır.
 • Vücut ve El Losyonları: Cildi nemlendirmek ve yumuşatmak için el ve vücut losyonlarına jeli eklenir.

Aloe Vera Faydaları

 • Cilt bakımı: Aloe vera sayesinde cilt nemlendirilir ve kuruması önlenir. Sonuç olarak birçok cilt bakım ürününde kullanılmaktadır. Güneş yanıklarını hafifletebilir ve cildin tahrişini sakinleştirebilir. Akne ve sivilce gibi cilt sorunlarına doğal bir çözüm olabilir. Kırışıklıkları azaltabilir ve cilt yaşlanmasını geciktirebilir.
 • Saç Bakımı: Aloe vera saç derinizi besleyerek saçınızın sağlığını iyileştirebilir. Hem saç büyümesi hem de saç dökülmesi azaltılabilir. Kepek ve kaşıntılı saç derisinin tedavisinde başarılı olabilir.
 • Bağırsak sistemi: Aloe veranın doğal lifleri sindirim sisteminin sağlığının geliştirilmesine yardımcı olabilir. Mide rahatsızlığını hafifletebilir ve sindirim sorunları üzerinde sakinleştirici etkileri olabilir.
 • Anti-İnflamasyon: Aloe veranın eklem rahatsızlıkları üzerinde sakinleştirici etkileri olabilir ve vücuttaki iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olabilir.
 • Terapötik Nitelikler: Aloe vera yanıkların, kesiklerin ve cilt lezyonlarının iyileşmesine yardımcı olabilir. Küçük cilt kesikleri ve çizikleri çok hızlı iyileşebilir.
 • Savunma sistemi: Aloe vera bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve vücudun hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olabilir.
 • Ağız ve diş sağlığı: Aloe vera bazlı diş macunları ve gargaralar diş eti ve diş sağlığını geliştirebilir.

İlginizi Çekebilir: Sukulent Nedir? Sukulent Çeşitleri Nelerdir?

Aloe vera neye iyi gelir nasıl kullanılır?

Aloe vera bitkisinin iki kullanımı vardır: dahili ve harici. Bitki ağızdan alındığında nörolojik sisteme, bağırsaklara ve sindirim sistemine iyi gelir. Cilde uygulandığında cilde de iyi gelir. Cilt bakımı ve cilt bozuklukları en sık kullanılan kategorilerdir.

Aloe vera yüze ne işe yarar?

Yüksek antioksidan ve vitamin içeriği nedeniyle yaşlanma karşıtı etkisi vardır. Elastin ve kollajen liflerinin oluşumunda cildin esnekliğini arttırırken, kırışıklıkların oluşumunu da durdurur. Aloe veranın bunlara ek olarak cilde faydaları da bulunmaktadır.

Aloe vera jeli neye iyi gelir?

Özellikle kuru cilde sahip olanlar için harika bir nemlendirici olan jeli, sık kullanıldığında cildin nem oranını artırır. Bu yaklaşımda cildin nemlendirilmesini sağlarken aynı zamanda cilt rahatsızlığının giderilmesine yardımcı olur. Cildi gençleştirerek aynı zamanda daha parlak bir görünümü de garanti eder.

İlginizi Çekebilir: Kaktüs Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır?

MenuFavorilerimHesabım Başa Dön
0